همایش ملی ملک الشعرا بهار در مشهد برگزار شد

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

همایش ملی ملک الشعرا بهار در مشهد برگزار شد

همایش ملی ملک الشعرا بهار در مشهد برگزار شد

همایش ملی ملک الشعرا بهار روز پنج شنبه با هدف نکوداشت این شاعر، سیاستمدار و مرد بزرگ ادب و فرهنگ خراسان و ایران زمین به همت آموزش و پرورش خراسان رضوی با مشارکت مراکز دانشگاهی در مشهد برپا شد. آغاز گر این همایش، پیام رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر آموزش و پرورش بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی از پیام خود با اشاره به این که ملک الشعرای بهار از جمله افتخارات ایران است، آورده است: ملک الشعرای بهار عاشق وطن و کشور بود و مرارت های روزگار، همواره اراده او را مصمم درراه آزادی طلبی کرد و از وی چهره ای فرهیخته و روشن فکر ساخت. بهار آثار متعددی در گنجینه ادب فارسی از خود بر جای گذاشت که سبک شناسی، تاریخ مختصر احزاب سیاسی، تاریخ تطور شعر فارسی، دیوان اشعار، تصحیح تاریخ بلعمی و تاریخ سیستان از جمله یادگارهای درخشان اوست.
رئیس مجلس شورای اسلامی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این همایش افزوده است: آثار و زندگی بهار می تواند چراغ هدایت و روشنگری برای نسل جوان و دوست داران ادب و فرهنگ این مرز و بوم باشد و برگزاری مراسم نکوداشت ملک الشعرای بهار، اقدام شایسته ای در ادای احترام به چهره ای درخشان و فاخر در سپهر ادبیات کشور است.
وزیر آموزش و پرورش هم برای این همایش پیامی صادر کرده و در بخشی از آن آورده است: بزرگان علم و فرهنگ در این سرزمین همواره شخصیت های اثرگذار را در حافظه تاریخ ما ماندگار ساخته اند که زنده یاد ملک الشعرای بهار از آن جمله است.
سید محمد بطحایی افزوده است: زنده یاد محمد تقی بهار نمونه ای از فخر آفرینان تاریخ معاصر ایران است که وجودش عرصه رقابت فضایل انسانی در ابعاد فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و مذهبی بود.
وزیر آموزش و پرورش در سالی که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است، اظهار امیدواری کرد: با برگزاری این همایش شاهد حضور بیشتر اصحاب فرهنگ، ادب و اندیشه و رشد معارف، خلاقیت و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان ایران اسلامی در شناخت و عمل به رفتارهای والای انسانی باشیم.
دبیر علمی همایش در این مراسم گفت: این همایش در راستای رویداد مشهد 2017 و معرفی ظرفیت های علمی و فرهنگی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار شده و ملک الشعرای بهار از جمله این ظرفیت هاست.
سید علی کرامتی مقدم افزود: مرحوم ملک الشعرای بهار از جمله شخصیت های چند بعدی این خطه در حوزه های سیاسی، ادبی و فرهنگی و روزنامه نگاری شاخص بود و معرفی شخصیت وی به جامعه علمی و پژوهشی به ویژه آموزش و پرورش و نسل نوجوان و جوان این سرزمین و هویت بخشی به جامعه اهمیت ویژه ای دارد.
وی با بیان این که بهار را به دلیل این که زندگی در شعر او جاری است، شاعر زندگی خوانده اند، اظهار کرد: بهار شاعر عصر و زمانه خود بود و هیچ نکته ای از چشم نکته سنج او دور نمانده و سرشار از آزادی خواهی و استقلال طلبی بود.
وی همچنین به ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش پرداخت وگفت:340 نویسنده آثار خود را به دبیرخانه این همایش ارسال کردند که از این تعداد 212 مقاله به صورت خلاصه مقالات منتشر شد.
کرامتی مقدم افزود:32 مقاله به عنوان مقاله برتر انتخاب شده است و 60 مقاله به صورت پوستر و 98 مقاله در قالب مقالات الکترونیکی منتشر می شود و 32 مقاله نیز برای سخنرانی انتخاب شد. ضمن این که از ظرفیت های علمی دانشگاه های فردوسی، تهران، شیراز، اهواز، کرمانشاه، حکیم سبزواری، اراک، بجنورد، تربت جام و آزاد اسلامی مشهد نیز برای برگزاری آن بهره گرفتیم.
 مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی هم در این همایش گفت: آن چه امروز این همایش ملی را متمایز از دیگر همایش ها کرده است، پرداختن به شخصیت، منش و آثار ارزشمند یک شخصیت ادبی، هنری، سیاسی و فرهنگی خراسان است، چهره ای که اثر، هنر و سیاست او در ابعاد مختلف جامعه زمان خود نمود داشت.
علیرضا کاظمی افزود: محمد تقی بهار شاعری بود که از سویی درد وطن داشت و از دیگر سو، چهره ای فرهنگی و سیاسی بود. بهار بعد از مشروطیت شعر خود را وقف آزادی کرد و اشعاری پرشور و صمیمی ارائه کرد و با تصویر سازی از اوضاع و احوال زمان خود، مردم را به مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی فراخواند و در شروع جنگ جهانی اول به نمایندگی از سه ولایت کلات، درگز و سرخس به مجلس شورای ملی راه یافت.
درادامه این همایش یک روزه، نشست های تخصصی و ارائه مقالات برگزار شد که دکتر سلمان ساکت، دکتر مهیار علوی مقدم، دکتر فرزاد قائمی، دکتر ابوالقاسم رحیمی، دکتر سید علی کرامتی مقدم،  دکتر مجتبی مجرد، دکتر احمد خواجه ایم، دکتر فرزانه بهار،  دکتر علیرضا قیامتی، دکتر فرامرز آدینه، دکتر جواد میزبان، دکتر علی اکبر کمالی نهاد، علی باغدار دلگشا، دکتر عفت نجار نوبری، دکتر محمد پاک نهاد، دکتر علی نجفی، دکتر جواد جلایر نیا، محمد حسن امیر خانی، دکتر دیار رفاعی، موسی الرضا ربانی خواه، دکتر فریبا نامداری و زینب حشامی سخنرانان علمی نشست های این همایش بودند.علاوه بر این،  دکتر جواد میزبان، مدیر علمی همایش پیام پروانه بهار (دختر ملک الشعرای بهار) و دکتر شهین سراج (بنیان گذار بنیاد بهار در پاریس) را قرائت کرد.
سخنرانی های مهمانان ویژه مراسم؛ دکتر یاحقی و دکترعلی میر انصاری و نیز تجلیل از دکتر رضا اشرف زاده  و سخنرانی دکتر سید مهدی زرقانی از دیگر بخش های این همایش بود.
چاپ فصلنامه علمی - تخصصی ادبیات فارسی «مهرا»، مجموعه مقالات برگزیده همایش با عنوان«تارک زیبا بر حله دیبا»، چکیده مقالات با عنوان «نغمه های مرغ سحر» و مجموعه مقالات به صورت سی دی با عنوان «شبنم صبح آزادی» ازانتشارات این همایش بود.
همچنین به همت سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، نمایشگاه فرهنگی، ادبی «بهار» در حاشیه همایش ملی ملک  الشعرای بهار در مرکز آموزش نیروی انسانی فرهنگیان شهید کامیاب مشهد برپا شد.
 در این نمایشگاه مجموعه ای شامل: سند، عکس و کتاب چاپی با محوریت زندگی و آثار محمدتقی بهار، ملقب به ملک الشعرا؛ شاعر و ادیب برجسته معاصر، از بین منابع موجود در آرشیو اسناد آستان قدس رضوی و مخزن چاپی کتابخانه مرکزی این آستان مقدس انتخاب و در محل این همایش ملی یک روزه در معرض دید اهل علم و ادب گذاشته شد.
از جمله سندهای این نمایشگاه می توان به عناوین «رسید پرداخت خلعت به میرزا محمدتقی، ملک الشعرای آستان قدس در سال 1338 قمری»، «پرداخت انعام به میرزا محمد کاظم ملک الشعرا و دیگر کارکنان آستان قدس در سال 1309 قمری»، «تصنیف ماهور، سروده ملک  الشعرای بهار به خط خودش» و «نامه دوستانه ملک الشعرا به شوکت الملک علم در سال 1306 شمسی»، اشاره کرد.
برگزیده قصاید ملک الشعرای بهار، مرغ سحر، محمد تقی بهار و نقد ادبی، دیوان اشعار محمد تقی بهار، شهر شعر بهار، مانند دماوند (گزیده شعر ملک الشعرای بهار)، میلاد بهار و...، برخی از عناوین کتاب های این نمایشگاه به شمار می رود.
همایش ملک الشعرای بهار در محورهای «بهار و تحقیقات ادبی»، «فعالیت های سیاسی و اجتماعی بهار»، «تحلیل و بررسی اشعار بهار»، «بهار و شاعران»، «بهار و ادبیات آیینی» و «بهار و موضوعات مرتبط» برگزار شد.

http://khabarone.ir/news/12120018/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D9%85%D9%84%DA%A9-%D8%A7%D9%84%D8%B4%D8%B9%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B4%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%AF

 

نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 14 آبان 1396 ساعت: 4:13
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها